C Vitamini Zengin Gıdalar

C Vitamini Zengin Gıdalar

C Vitamini Zengin Gıdalar yemenin isteğe bağlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Gerçek şu ki, C vitamini, büyük bir antioksidan olarak davranır, aynı zamanda dokuları oluşturmaya ve kemiklerimizi korumaya yardımcı olur. Yapılması gereken en ideal şey her gün birazcık C vitamini tüketmektir, ancak ne yazık ki çoğu insan sadece zahmet etmemektedir. Aslında, C vitamini takviyelerinin sayısının çokluğuyla bile, ABD’li yetişkinlerin DRI (Diyet Referans Alma) seviyesinden çok daha düşük miktarda C vitamini aldığını görmek üzücü. Bu problem, kadınlarda erkeklerden daha şiddlidir; bu yüzden, şeyleri sallamak ve diyetinize C vitamini eklemek zorunda kalmanızın nedeni tam da budur.

C Vitamini Zengin Gıdalar

C Vitamini Zengin Gıdalar

C Vitamini Zengin Gıdalar dediğimiz zaman aklımızda hep ortaya çıkan sadece iki isim limon ve portakal, değil mi? Ancak farkında olmadığımız çok seçenek var!

Ananas

Ananasın lezzetli olması ve içki içmek için meyve suyu serinlemesi değil, aynı zamanda inanılmaz bir C vitamini kaynağıdır. Aslında bu meyvenin bir bardağı size yaklaşık 80 mg C vitamini verir. Bunun dışında bedeniniz de Protein sindiriminde size yardımcı olan bir enzim olan bromelain’in artırılması.

C Vitamini Zengin Gıdalar

Acerola Kiraz

Bu, birçoğunun bilmediği C vitamini açısından zengin gıdalardan biridir . Minik renkte küçücük ve kırmızıdır ve C vitamini söz konusu olduğunda portakaldan 65 kat daha fazla vitamin vereceğinizi bilmek çok şaşırmış olursunuz.

C Vitamini Zengin Gıdalar

Çilekler

Çileklerden bir fincan size 85 mg civa C vitamini verir. Sadece bu küçük meyveler ayrıca vücudunuzun şeker seviyelerini kontrol etmede ve vücudunuza manganez verirken yardımcı olur. Ancak onları satın alırken dikkatli olun – çilek böcek ilacı ile yüklü olduğu için kötü bilinir, bu nedenle organik olarak yetiştirilenleri satın almak en iyisidir.

C Vitamini Zengin Gıdalar

Papaya

Büyük boyutlu bir papaya size 238mg C vitamini verir. Sesler etkileyici, değil mi? Çünkü öyle. Ayrıca vücudunuza lif, vitamin A ve papain ve kimopapain benzeri enzimlerin enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olmasını sağlar.

C Vitamini Zengin Gıdalar

Siyah Frenküzesi

Bunu listemizde görmeyi ummadı, değil mi? Sürpriz, sürpriz! Bu koyu mor güzelliği, C vitamini söz konusu olduğunda kesinlikle bir yumruk atıyor. Porsiyon başına 180 mg C vitamini vermenin yanı sıra vücudunuza ihtiyaç duyulan B vitamini, demir ve potasyum da sağlıyor.

C Vitamini Zengin Gıdalar

Mango

Ah, meyve kralı ve iyi niyet. Bu tatlı, sulu cennet dilimlerini mümkün olduğunca ıslatmak kim istemez? Ve şaşırtıcı bir şekilde, ortalama bir mango size 122mg C vitamini sağlar!

C Vitamini Zengin Gıdalar

Yer Lâhanası

Çoğu insanın bilmediği C vitamini açısından zengin gıdalardan bir diğeri . Aslında, bahse girerim bazıları, bu meyvenin yazdıklarından önce var olduğunu bilmeyebilirler, değil mi? Şaşkın olmaya hazırlanın. Her fincan için yaklaşık 85 mg C vitamini ile Brassica ailesinin bu üyesi aynı zamanda vücudunuzun kanserle savaşma şansını artırmasına yardımcı olur. Şimdi bu bir mucize meyvesi değilse, o zaman ne olduğunu bilmiyorum!

C Vitamini Zengin Gıdalar

Sarı Bell Biber

Şimdi, onları çiğ yemenin imkansız olduğunu biliyorum, bu yüzden çoğu insan biberleri tamamen önlüyor. Ancak evinize pişmiş yemeklere düşük kalorili sebzeleri ekleyerek diyetinizi kesinlikle güzelleştirebilirsiniz. Sadece ek bir lezzet vereceksiniz, aynı zamanda vücudunuza fazla miktarda C vitamini – 300 mg / fincan sağlayacak!

C Vitamini Zengin Gıdalar

Kavun

Kantarpes ve karpuz gibi kavunlar, C vitamininin şaşırtıcı derecede iyi bir kaynağıdır. Karpuzlar yalnızca fincan başına 12 mg C vitamini (düşük, biliyorum) verir, ancak aynı miktarda sadece 2000 kalorinin günlük alımının yaklaşık 45 kalorisi veya kabaca% 2’si vardır . Bu, kalori ve ağırlığınız hakkında endişelenmenize gerek kalmadan oldukça fazla kavun yiyebileceğiniz anlamına gelir. Ve diğer taraftan kantalpes, potasyum ve A vitamini yanında kupa başına 67 mg C vitamini verir.

C Vitamini Zengin Gıdalar

Süs Lahanası

Günde bir servis porsiyon ihtiyacınız olan şey, çünkü size günlük C vitamini gereksiniminizin neredeyse tam miktarı olan 130 mg C vitamini verecektir!

C Vitamini Zengin Gıdalar

Guava

Ah, sıcak bir yaz günündeyken dişlerini sulu guavalara sokmaktan başka bir şey değil, değil mi? Bu tropik meyve birçok yönden emilebilir; doğrudan, meyve suyu şeklinde, bir meyve salatası kapsamında – imkânlar sonsuzdur. Ve guava, tavsiye edilen günlük C vitamini alımının 5 kat daha fazlasını sağlayan C vitamini bakımından zengin gıdalardır. Her fincan 377 mg C vitamini verir.

C Vitamini Zengin Gıdalar

Kivi

Sadece ortalama 2 büyük kivi size 130 mg C vitamini verebilir. Daha da fazlası, eğer uyku bozukluğunuz varsa kiviler kurtarmaya gelirler. Serotonin adında yüksek bir hormon seviyesi içerdikleri için yalnızca daha hızlı uyku yapmanızın yanı sıra uykunuzun kalitesini de geliştirirler.

C Vitamini Zengin Gıdalar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM