Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermenin tam zamanı

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermenin tam zamanı

Wc eğitimi hem çocuklar, hem de anne babalar için coşku verici mühim bir gelişim adımını oluşturuyor. Bu zamanda sizi başarıya taşıyacak en mühim davranış şekli; sabır ve dikkatli bir gözlemci olmak! Şundan dolayı wc eğitim sürecinde patron; bebeğinizdir! Dolayısıyla siz, yalnızca destek olan şahıs olacaksınız. Bu eğitim için en uygun dönem yaz mevsimi. Eğer yavrunuz hala eğitim almadıysa, Ağustos’u bu eğitime ayırın ve bezlerle vedalaşmanın tadını çıkarın. Acıbadem Bölme Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kesikminare, bu devrin hem çocuk, hem de anne babalar açısından kolayca atlatılmasını sağlayacak önerileri sıraladı.

Wc eğitiminde doğru süre

Evlatların yiyecek yeme, uyku, temizlik benzer biçimde alışkanlıklarının kazandırıldığı ilk üç yaş oldukça yorucu geçen bir dönem. Sütten kesildi, uykusu düzene girdi, artık dişlerinin de büyük kısmı çıktı derken sıra en sıkıntılı sınava gelir; wc alışkanlığı kazandırmak… Tuvalette geçirilen saatler, evin bilumum yerlerine mecburi olarak konulmuş olan lazımlık ve kokuları duymamaya emek vererek meydana getirilen temizlik… Doğal eğer olmazsa olmaz da; her başarıya ulaşmış işlemin peşinden gelen alkış, kıyamet… Dışarıdan bakıldığında çılgınca gelen fakat ebeveynlerin en sıkıntılı deneyimlerinden birini oluşturan bu süreç için yaz ayları, iyi bir fırsat… Zira eğitim süresince üşütme riskinin düşmesi ve evlatların kuru kalmasının süre alması, yaz mevsiminin sıcaklığından yararlanmayı gerektiriyor. Sadece bu alışkanlığın kazandırılmasında mevsimden daha önemlisi, anne babalar ve çocuk içinde doğru yazışma ve ortaklık. Şundan dolayı doğru zamanda başlanan wc eğitiminde başarı oranı yükseliyor.

Uzm. Dr. Mehmet Kesikminare, evlatların bu süreçten duygusal ya da fizyolojik olarak zarar görmeden geçmesini sağlayacak adımları söyledi…

Hazır bulunduğunu gösteren işaretleri arayın

Wc eğitimi mevzusunda doğru zamanı belirleyen en mühim gösterge çocuğun hareketleri oluyor. Ek olarak birkaç kelime konuşarak ya da göstererek kendini ifade edebilmesi gerekiyor. Çocuklardaki bazı işaretlerin wc eğitimi için hazır olduklarının göstergesi oluyor. Aslolan mühim nokta bu işaretleri okuyabilmek. Kaka ya da çiş yaptıktan sonrasında rahatsız olması ya da yaptıktan sonrasında göstermesi, wcye gitmek mevzusunda ilgisinin artması ve gün içinde 3 saatten fazla kuru kalması çocuğun hazır bulunduğunu gösteriyor.

Doğru zamanı belirleyin

Ufaklıklara wc eğitiminin kazandırılması fizyolojik bir gelişim sürecini gerektiriyor. Literatüre nazaran, çocuğun kendini tanımaya başladığı, fizyolojik, ruhsal ve davranışsal olarak kendi benliğinin ve davranış karakterlerinin ön plana çıkmış olduğu 24-48 ay arası en uygun aralığı oluşturuyor. Sadece, her çocuğun fizyolojik ve duygusal gelişiminin birbirinden değişik sürede gerçekleştiğini özetleyen Dr. Mehmet Kesikminare, “Dolayısıyla da wc eğitiminin zamanlaması için belli bir dönemden söz etmek o kadar da mümkün olmasa da, 18 aydan ilkin kesinlikle önermiyoruz” dedi.

İki yaşından ilkin denendiğinde alışkanlık kazandırılsa bile çocuğun ileriki dönemde kabızlık ya da idrar tutma zorluğu benzer biçimde sıkıntılarla karşı karşıya gelme riski artıyor. Hem de bu çocuklarda ileriki dönemlerde itimat kaybı, içine kapanıklık ya da aşırı mükemmeliyetçilik benzer biçimde ruhsal durumlar da ortaya çıkabiliyor.

Tuvaleti tanıtın

Eğitim aşamasında ilk olarak çocuğa wc sürecini göstererek tanıtmak gerekiyor. Bir haftalık ön hazırlık döneminde, çocukla beraber wcye gitmek, gerekirse kakayı göstermek ve bunun korkulacak bir şey olmadığının anlatılması ehemmiyet taşıyor. Çocuk mümkünse kendi yaşıtlarıyla mümkün değilse de adam çocuklar için baba, kız çocuklar için de annenin iyi bir gösterici olabiliyor. Yerine nazaran birlikte da wcye oturmak çözüm olabiliyor.

Uygun bir lazımlık alın

Hazırlık sürecinin bir öteki adımı ise uygun bir lazımlık almak oluyor. Mümkünse alışverişin çocukla beraber yapılması ve birkaç gün çocuğun buna alışmasını beklemek gerekiyor. Bazı ebeveynlerin direkt wcye oturtmak şeklinde de hareket ettiğini hatırlatan Dr. Mehmet Kesikminare, bunun yanlış olmadığını sadece lazımlıkla sürecin birazcık daha kolaylaşabileceğini söyleyerek şöyleki konuştu: “Birkaç günü lazımlığa alışma süresi için ayırın. Çocuğun en fazlaca bulunmuş olduğu tv ya da oyun odasına ya da oyuncaklarının arasına yerleştirerek kendisinin keşfetmesini bekleyin. Ilkin üstündeki giysileriyle oturtmasına sağlayın. Sonrasında da bezini çıkararak teniyle temas ettirerek iyi mi bir his olduğu anlatmaya çalışın. İlk yedi gün kaka ya da çiş yapmasını beklememek gerekiyor. Bir sonraki adımda basamaklı lazımlıklara geçilmeli.”

Wcye geçildiğinde de boşluk hissi yaratmamak için ayağının altında destek yerleştirmek gerekiyor. Böylelikle çocuğun hem itimat duygusunu oluşturmak, hem de fizyolojik olarak daha kolay tuvaletinin yapılması sağlanabiliyor. Şundan dolayı mesanenin ve bağırsakların tamamen boşalmasını sağlamak için ayakların zemine basması gerekiyor.

Çocuğun biyoritmine nazaran wcye götürün

Tüm insanların wc alışkanlığı mevzusunda bir biyoritmi bulunuyor. Bu yüzden wc eğitimine kabul eden anne babaların da çocuklarını takip ederek wcye götürme sıklığını buna nazaran belirlemesi ehemmiyet taşıyor. Çocuğun itimat hissinin oluşması için altının bir süre açık kalması yararlı olabiliyor. Bu süreçte yaşanabilecek kaçırmalara karşı da anlayışlı ve sabırlı olmak gerekiyor.

Gündüz olduğu benzer biçimde gece de çocuğun bezlenmemesi icap ettiğinin altını çizen Dr. Kesikminare, “Çocuk uyuduktan sonrasında gündüz dönemindeki wc ritmine uygun olarak mesela 2 yada 3 saate bir uyandırılıp, bilincinin açılmasını sağlayarak wcye götürün. Böylelikle çişini ya da kakasını yaptığını anlaması sağlanacağı için zaman içinde tutma süresi de uzayacaktır” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda yiyeceklerden 20-25 dakika sonrasında süregelen gastrokolik refleks sebebiyle kaka yapma eğilimine girmiş olduğu için bu zamanda wcye götürülmeleri mühim. Dr. Mehmet Kesikminare, sözlerine şöyleki devam etti: “Yiyeceklerden sonrasında evlatları lazımlık ya da wcye oturtup ilkin bir oyun şeklinde olmak suretiyle kaka yapmasını sağlayın. Yapmazsa zorlamayın. Sadece günde 3-4 kere 5-10 dakikalık sürelerle oturtmak alışkanlık kazanmasına destek olacaktır. Bekleme sürecinde çocuğun psikolojisini rahatlatarak, bedenen kasılmasını önlemek için, oyuncak, mecmua, kitap karıştırmasına izin vererek oyalanmasına destek olun.”

Daima pozitif olun

Minimum bir haftada tamamlanabilen bu süreç çocuğa nazaran 6 aya kadar uzayabiliyor. Bu yüzden ilk denemeler sonrasında yedi gün içinde çocuk bu durumu reddediyorsa ara verip beklemek gerekiyor. Yedi gün ya da bir aya kadar uzayabilecek bekleme sürecinde anne ve babanın hayal kırıklığı yaşayarak tepki vermesi ise yalnız süreci fazlaca daha zor bir noktaya getiriyor. Dr. Mehmet Kesikminare, bu yüzden anne babaların wc eğitiminde katı bir tutum içinde olmaması ve evladı hiçbir şekilde zorlamaması icap ettiğini söyledi: “Çocuğa ne fazlaca rahat, ne de fazlaca kuralcı yaklaşmayın. Bunun gündelik yaşamımızda bir süreç bulunduğunu aktarmaya çalışın. Evin içinde wc eğitimi ile ilgili fazlaca konuşmayın. Su içmek, yiyecek yiyecek benzer biçimde wc yapmanın da yaşamın düzgüsel bir süreci bulunduğunun hissettirmeye çalışın.”

Hijyen kurallarını öğretin

Wc eğitimi esnasında kazandırılması ihtiyaç duyulan bir öteki alışkanlık ise temizlik ve hijyen. Hem adam, hem de kız çocuklar için tuvaletini tamamladıktan sonrasında iyi mi silinmesi ya da yıkanması gerektiği, wc kağıdı kullanımı ve sifon çekmek benzer biçimde hijyen kurallarının öğretilmesi gerekiyor. Bilhassa el yıkama alışkanlığı mevzusuna fazlaca ehemmiyet verilmesi gerekiyor. Bu aşamada aileler kendileri için uygun yöntemi belirleyebilir. Renkli sabunlar kullanmak, elleri yıkarken müzikle uğraşmak benzer biçimde davranışlar bu süreci kolaylaştırabileceği benzer biçimde daha keyifli hale getirebiliyor.

Övgüyle ödüllendirin

Wc eğitimi esnasında yaşanabilecek kazara kaçırmaların bu sürecin bir parçası bulunduğunun unutulmaması gerekiyor. Bazı çocuklarda 7 yaşına kadar gece kaçırma problemleriyle karşılaşılabileceğini ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kesikminare, evlatların yaşadıkları bu durum karşısında asla cezalandırmamak icap ettiğinin altını çiziyor. Bu biçim cezalandırmaların süreci daha da uzatabileceğini söyleyerek, “Bunun yerine tuvaletini yaptığında minik bir övgü ya da alkışla başarısını ödüllendirmeyi deneyin. Abartmadan yapılacak pozitif betimlendirici övgüler yarar sağlıyor” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM