Ödemin en yaygın 8 nedeni

Ödemin en yaygın 8 nedeni

Ayaktaki ödem nasıl geçer. Yüzükleriniz parmaklarınıza olmuyor, şişen ayaklarınız ayakkabıya girmiyor, oturamıyor, kalkamıyor, nefes almakta bile güçlük çekiyorsunuz. Bu durumlar, vücutta biriken sıvının şu demek oluyor ki ödemin işaretidir. Ödem, uzun soluklu olduğunda görsel rahatsızlıktan ziyade ağrılara da niçin olur. Ödeme sebep olan yaygın 8 sebep var. Şişmek istemiyorsanız bu sebepleri yok saymayın.

Tuz

Günlük tuz tüketim miktarı 5 gramdır. Eğer daha çok tüz tüketirseniz vücutta sıvı birikmeye adım atar.

Alerji

Şişliğe kaşıntı ve kızarıklık eşlik ediyorsa bu alerjidir.

Hormonlar

Hormonal yetmezlik, vücutta sıvı birikiminin öteki bir sebebi . Eğer karnınız, bacaklarınız şişiyor ve kilo alıyorsanız, büyük olasılıkla hormonal bir ödemle karşı karşıyasınız anlama gelir.

Böbrek hastalıkları

Çoğu zaman sabahları yüzünüzde ortaya çıkan şişlikler, böbreklerle ilgili bir meselebulunduğunun işareti olabilir. Bu durumlarda bel ağrısı ve idrar renginde değişim de görebilirsiniz.

Kalp hastalıkları

Bacak ve karındaki şişkinliğe göğüste ağrı, bitkinlikyada nefes darlığı eşlik ediyorsa kalp hastalığı riski olabilir.

İlaçlar

Ödem, bazı ilaçların alınmasının bir sonucunda da ortaya çıkabilir. Mesela, doğum denetim hapları, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler.

Yaşam seçimi

Günün çoğunu ayakta durarak ya da oturarak geçirmek zorunda kalanların bacaklarında ödem oluşabilir.

Susuzluk

Susuzluğun ilk aşamasında, vücudunuz sıvı biriktirmeye adım atar . Netice olarak, bilekler ve göbeğin alt kısmında şişlikler görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM