Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Bağırsakta bulunan, Probiyotik Gıdalar Nelerdir doğal sindirim suları ve enzimlerinin uyarılmasına yardımcı olan ve sindirim organlarının düzgün çalışmasına yardımcı olan faydalı bakterilere, probiyotik denir. Araştırma, probiyotik tüketen insanların, onları tüketmeyen insanlardan daha düşük kan basıncına sahip olduğunu buldu. Bu, bu canlı mikroorganizmanın tüketilmesinin birçok avantajından sadece biridir. Canlı mikroorganizmaları içeren gıdalara probiyotik gıdalar denir. Aşağıda verilen doğal probiyotik gıdaların listesi verilmiştir.

En İyi 10 Probiyotik Gıdalar

Bu ilk 10 probiyotik gıdalar diyetle kolayca birleştirilebilir.

Yoğurt

En popüler Bağırsakta bulunan, Probiyotik Gıdalar Nelerdir doğal sindirim suları ve enzimlerinin uyarılmasına yardımcı olan ve sindirim organlarının düzgün çalışmasına biri Yoğurt’tır. Canlı bir kültüre sahiptir ve sağlıklı bir bağırsak florasını korumak için vücudun ihtiyaç duyduğu faydalı bakterilerin bir veya iki suşu içerir. Araştırma, yoğurt yiyen kadınların düzenli olarak beyin fonksiyonlarında pozitif değişiklikler olduğunu gösterdi. Yapay tatlandırıcılar, HFCS ile doldurulabileceği ve dondurma gibi olabildiği için, yoğurt satın alırken etiketin doğru okunması önemlidir.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Bir Çeşit Yöresel Kore Yemeği

Kimchi, fermente lahana ile yapılmış popüler bir Kore yemekleri. Ferahlatıcıdır ve fermantasyon sırasında ekşi bir lezzet geliştirir. Fermantasyon sırasında üretilen yararlı bakterileri içerir ve beta-karoten, kalsiyum, demir ve A, C, B1 ve B2 vitaminleri gibi başka besin maddeleri içerir. Baharatlı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız, Kimchi’yi diyetinize ekleyebilirsiniz ve günün herhangi bir öğünde yenilebilir.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Kefir

Kefir, fermente keçi sütü ve kefir tanelerinden yapılan, yoğurt benzeri bir üründür. Bağırsak bakterilerinin kalitesini artıran, bağışıklık sistemini geliştiren ve sindirim sisteminde yardımcı olan lactobacillus ve bifidus bakterileri içerir. Yüksek seviyede anti-oksidanlar, protein, kalsiyum ve potasyum vardır. Dondurma, peynir, popsicles, yulaf ezmesi gibi pek çok ürün Kefir kullanılarak hazırlanır.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Tempeh

Tempeh, probiyotik bakımından zengindir fermente soya fasulyesinden yapılır. Et veya tofu yerine geçebilir. Tempeh yapmak için, soya fasulyesi, vejetaryen burger köri gibi kek biçimine bağlanır. B12 vitamini için iyi bir kaynaktır ve salatalar üzerine sotelenmiş, fırınlanmış veya ezilmiş gibi çeşitli yollarla pişirilebilir. Tempeh’in dokusu sağlamdır ve dünyevi bir tadı vardır.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Yeşil Bezelye

Yeşil Bezelyeler son zamanlarda Bağırsakta bulunan, Probiyotik Gıdalar Nelerdir doğal sindirim suları ve enzimlerinin uyarılmasına yardımcı olan ve sindirim organlarının düzgün çalışmasına olarak kategorize edildi. 2013’te yapılan bir araştırmada bezelye, doğasında probiyotik olan ve yüksek IgA-inducing yeteneği gösteren leuconostoc mesenteroides denilen bir bakteri türünü içerdiğini tespit etmiştir. Bağışıklık sistemindeki IgA antikorlarını arttırır. Bu gibi antikorlar mukozal bariyer işlevini arttırmaktan sorumludur ve dolayısıyla bezelye enfeksiyonları ve soğuk algınlığı ile savaşmaktan sorumlu olacaktır. Probiyotikler ısıyla zarar görebileceğinden, çiğ bezelye salatalara veya çerezlere eklenmelidir.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Bitter Çikolata

Koyu çikolata, iyi bir probiyotik gıda olarak bilinir. İşlem sıcaklığı düşük olduğundan, diğer süt ürünleriyle karşılaştırıldığında, probiyotikler çikolataya 4 katına kadar eklenebilir. Probiyotik kalitesi yüksek ve koyu çikolata, süt veya diğer süt ürünlerinde eklenen mide ve ince bağırsaktan daha iyi geçişi sağlar.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Miso

Miso çorbası, fermente edilmiş çavdar, soya fasulyesi, pirinç, arpa ve diğer tahıllardan yapılmış geleneksel bir Japon yemekidir. Hızlı bir çorba yapmak için sıcak suya eklenebilir ve aynı zamanda marinealarda ilave edilebilir. Miso çok miktarda lactobacillus ve bifidus bakterileri içerir. Bu bir sindirim regülatörüdür ve Japon tıbbının bir parçasıdır.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Lâhana Turşusu

Bu, Kimchi’ye benzer ve fermante edilmiş lahana tarafından yapılır. Vitamin bakımından zengindir ve dört farklı laktik asit bakteri türü içerir. Bir çalışma, bu bakterilerin kalp rahatsızlığı ve bazı kanser türleri riskini de azalttığını bulmuştur. Yüksek sıcaklıkların bu bakterileri öldürebileceği için, pastırma yapılmamış şeker lahnosu tüketilmelidir.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Salatalık Turşusu

Turşular çok lezzetli atıştırmalıklar olup probiyotiklerin mükemmel kaynaklarıdır. Probiyotikler açısından zengin olmak için, sirke yerine salamura yöntemi ile fermantasyon yöntemi ile yapılmalıdır. Laktobasilüs içerir ve bağırsakta sağlığın iyileşmesine yardımcı olur. Bağırsaklarda B vitaminleri oluşturmakla da sorumludurlar. Turşular düşük tuzlu diyetle insanlar tarafından engellenmelidir, zira turşularda tuz içeriği genellikle çok yüksektir.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Kombucha

Kombucha binlerce yıldır Çinliler tarafından kullanılıyor. Yüksek miktarda sağlıklı bakteri içeren fermente çay türüdür. Geleneksel olarak, enerjiyi arttırdığı düşünülür ve kilo vermeye de yardımcı olur. Candida enfeksiyonu geçirenler tarafından kullanılmamalıdır.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM