Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları

Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları

Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları Birbirinden kalorili yemeklerle donatılmış açık büfeler, yüzme sonrası gelen acıkma hissi, akşam yemeklerinin sonrasında gece boyu devam edilen atıştırmalıklar… Yaz tatilinin keyfini çıkarırken bir taraftan da bu şekilde yeme eğilimin artması, dinlence sonrası kilo alımı ve çeşitli hastalık risklerini de bununla beraber getiriyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve RejimKısmı’nden Diyetisyen Ezgi Mumcu, tatilde hem formunuzu hem de sağlığınızı korumak içinönemli önerilerde bulunmuş oldu.

Tatilde doğru beslenme planına uymamak, aşırı yiyecek isteği ve hareketsizlik; kilo fazlalığı ile beraber halsizlik, yüksek gerilim, kalp hastalığı ve diyabet riskin niçin olmaktadır. Tatilden sağlıkla dönmek için bazı mühim noktalara dikkat edilmelidir.

Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları

1. Gıda zehirlenmesi riskini göz ardı etmeyin.

Çalışan çalışmayan pek fazlaca insan yaz aylarının gelmesi ile beraber tüm senenin yorgunluğu ve stresini atmanın hayalini kurmaktadır. Sadece tatilde beslenme rutininin ani olarak değişmesi, plansız yeme içme ve dikkatsizlik edilen hijyen kuralları besin zehirlenmelerine niçin olarak bu hayallerin yarım kalmasına niçin olmaktadır. Bu yüzden sıcakla beraber bozulma riskleri artan et ve süt ürünlerine dikkat edilmesi, bunların hazırlanma, pişirme ve gizleme koşullarının bilinmesi önemlidir. Son kullanma zamanı geçen ürünlerin ise hiçbir şekilde kullanılmaması gerekmektedir

Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları

2. Hafifçe ve serinletici lezzetleri tercih edin

Küresel ısınmaya bağlı olarak mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları, aşırı terlemelere niçin olarak vücudun sodyum ve potasyum minerallerini kaybetmesine niçin olmaktadır. Mineral eksiklikleri de kişide halsizlik, bitkinlik ve dolaşım bozukluklarına niçin olabilir. Ek olarak tüketilen yağlı ve hamurlu yiyecekler, aşırı sıcaklarda vücutta yorgunluğa, baş ağrısı ve tansiyona niçin olmaktadır. Ağır hamur harcı işleri ve kızartmalar yerine; ızgara, buğulama, haşlama yada fırında pişirme şekilleri seçilmeli, yemeklerin azca yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Sıcak havada sodyum kaybını önlemek için ayran; potasyum kaybını önlemek için de bolca sebze ve meyve tüketilmeli, asitli ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, soğuk nebat ve meyve çayları tercih edilmelidir. Gün içinde terleme ile beraber sıvı kaybı da fazla olacağı için her fırsatta su içilmelidir. Bunun haricindeyazları tercih edilen soğuk çorbalar, hem sıvı ihtiyacını karşılar hem de midede yer kaplayarak daha acele doygunluk hissi sağlanmasına destek sağlar.

Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları

3. Albenisi yüksek meyve tabakları sandığınız kadar masun değil

Vitamin, mineral ve antioksidan deposu olan sebze ve meyve her mevsimde vücut direncini artırmaktadır. Sadece her meyvenin bir kalori oranı vardır. Bu yüzden ölçü kaçırılmamalıdır. Bir dilim karpuz, 10 orta boy erik, 12 orta boy çilek, 15 üzüm yada 12 kiraz 1 porsiyona denk gelmektedir. Sıhhatlirejimlerde bu ölçü 3- 4 porsiyona kadar çıkarılarak yazları vücudun direnci çoğaltmak mümkün olabilir.

Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları

4. Bilgili tercihlerle hem sıhhatli hem de formda kalınca

Tatilde de metabolizmanın erken çalışmaya başlaması ve fazla kilo almamak için güne erken başlanmalı, azca ve sık yiyecek yenilmeli, aç kalmamaya itina gösterilmelidir. Doygunluk oranı yüksek tam buğday unundan yapılmış ürünler, çavdar ve yulaf ekmeği tercih edilmeli, pilav ve makarnadan uzak durulmalıdır. Tatlı tüketimi yazlarıçoğu zaman artış göstermektedir. Bilhassa açık büfelerde rengarenk pasta ve tatlılar göze çarpan görünümleri işle talep görmektedir. Sadece yemeğin derhalüstüne yenilecek bu lezzetlerin kilo ve kan şekerinde ani yükselmelere niçin olacağı unutulmamalıdır. Sütlü ve meyveli hafifçe tatlılar, azca şekerli komposto ya da dondurma daha sıhhatli seçenekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları

5. D vitamini eksiğinizi güneş ve doğru besinlerle tamamlayın

Tüm dünyada olduğu benzer biçimdedevletimizde de sık görülen D vitamini eksikliği fazla kilolar, kemiklerde güçsüzlük, depresyon benzer biçimdesıhhat problemlerine niçin olmaktadır. Günde 20-30 dakika güneşlenme ile bu eksiklik karşılanabilir. Güneşten D vitamini alımı doğru besinlerle desteklenmelidir. Balık yağı, somon balığı, uskumru, pisi balığı, ringa balığı, ton balığı, karides ve istiridye denizden sofraya gelen en iyi D vitamini kaynaklarıdır. Peynir, süt, yoğurt, yumurta sarısı, mantar, D vitamini ile zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler ve D vitamini ile zenginleştirilmiş ekmek, tahıllar ve yulaf ile bu gerekseme karşılanabilir.

Yazı Formda Geçirmenin Pratik Yolları

6. Yaz egzersizleri ile zinde kalınca

Yaz tatili pek fazlaca insan için; dinlenme, daha azca hareketlilik, eğlence ve rahatlık anlamına gelmektedir. Sadecebu zamandafizyolojik aktivitelere ara vererek daha fazlaca dinlenmeye aman ayırmak alınan besinlerin hızla kiloya dönüşmesine ve çeşitli rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden fırsat buldukça yüzmek, yürüyüş yapmak, dinlence aktivitelerine katılmak önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM